Boyama

Çelik kumlandıktan sonra önce astar boyası (shop primer) atılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullanıldığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır. Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak kararlaştırılmalıdır. Bu konu o kadar hassas ve önemlidir ki örneğin bir geminin hangi denizlerde daha çok seyir yapacağı, ( tuzluluk ve sıcaklık oranı değişeceği için) hangi süratlerde devamlı seyir yapacağı ( deniz suyunun sürtünme oranı değişeceği için) gibi faktörler göz önüne alınmalıdır. Boyama işleminin ne tür bir aletle yapılacağı da son derece önemlidir. Çelik kumlandıktan sonra önce astar boyası (antipas) atılmalı daha sonra asıl boya yapılmalıdır. Bu konuda çeliğin kullanıldığı alan çok önemlidir. Örneğin bir gemiye atılacak boya ile bir konteynere atılacak boya birbirinden farklıdır. Ayrıca uygulanacak boyanın ne kadar kalınlıkta olacağı da yine çeliğin maruz kalacağı şartlar göz önüne alınarak kararlaştırılmalıdır.

Sac Ürünleri HRP ( Temizlenmiş Sıcak Sac ) Sıcak haddelenmiş rulo sacların HCL (hidroklorik asit) ile temizlenmiş halidir.Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar isteğe göre yağlanabilir. Malzeme müşteri isteğine göre rulo veya boy kesilmiş olarak satılır. Temizleme hattımızın ana işlevi, soğuk haddelerimize hammadde üretmektir.

DKP (Soğuk Haddelenmiş, Tavlanmamış Sac) 25 ton ağırlığına kadar olan 1,50 – 4,50 mm kalınlıklarındaki asitle temizlenmiş, sıcak haddelenmiş bobinlerin 0,25 – 2,00 mm kalınlıklarına haddelendiğinde elde edilen üründür.

SİYAH SAC (Soğuk Haddelenmiş Tavlanmış Sac) Tavlanmış ürünler, soğuk haddeden çıkmış, tam sert (Full Hard) sacların tav hattında tavlanarak, sert yapıları giderilmiş ve sonrasında da temper haddeden geçirilerek yüzey düzgünlükleri sağlanmış olan ürünlerdir.

LEVHA SAC Rulo olarak üretilen malzemelerin müşteri talebine göre boy kesme hatlarımızda boy kesilmiş halidir. 0.25 – 4.00 mm aralığında boy kesim işlemi yapılabilmektedir.

RULO SAC Rulo olarak üretilen malzemelerin müşteri talebine göre dilme hattında dilinmiş halidir. Dilme hatlarımızda 20 mm ene kadar dilme yapılabilmektedir. Müşteri taleplerine göre dik veya yatık olarak paketleme yapılabilmektedir. Dilme kalınlığı aralığı 0,20 – 2,50 mm\’dir.

TRAPEZ LEVHA Galvanizli boyalı ya da gofrajlı ürünlerin trapez levha olarak formlanmış halidir. 27 / 200 formunda trapez levha üretilmektedir. Malzeme kalınlığı maksimum 1,20 mm\’dir. 15000 mm\’Ye kadar boy kesim yapılabilmektedir. Formlanmış trapez levha genişlikleri 1000 mm enden 860 mm; 1220 mm enden 1050 mm en olarak üretilmektedir.

MAHYA Galvanizli veya boyalı ürünlerin trapez veya oluk mahya olarak formlanmış halidir. Malzeme kalınlığı 0,30 – 1,20 mm arasındadır. Büküm açısı standart olarak 1450\’dir. 250x250mm ve 500x500mm arasında mahya üretimi yapılabilmektedir.

Scroll to Top